xxxx
Üye Paneli:

Deniz Baykal Trabzon'dan Geçti
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Soykırım sözcüğü Ermenice içeriği sahiplenilerek ifade edilmiştir. Bu, Türkiye'de ciddi bir hayal kırıklığı yaratmıştır'' dedi.
28/04/2009 - 09:55

Baykal, Giresun'a gitmek üzere geldiği Trabzon Havalimanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, dün Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barack Obama'nın 1915 yılında yaşanan olaylarla ilgili yaptığı açıklamanın, Türkiye'de yaratılan umut ve bekleyiş doğrultusunda olmadığını söyledi.

Obama'nın açıklamasında soykırım sözünü kullanmamış olmasından bir teselli çıkarmanın çok güç gözüktüğünü ifade eden Baykal, ''Çünkü soykırım dememiştir, ama soykırım konusunda Ermenistan'ın ve Ermeni diasporasının terminolojisini ve yorumunu Ermenice paylaştığını ifade etmiştir. Bu 1915'te yaşanan olayların yol açtığı karşılıklı insani trajedinin, bütün tarafları kapsayacak şekilde bir anlayışla olayın değerlendirilmediğini bize göstermektedir. Bu üzüntü vericidir'' diye konuştu.


Yaşanan olaylarda hem Ermeni hem Türk insanının çok büyük acılar çektiğinin bir gerçek olduğunu dile getiren Deniz Baykal, şöyle devam etti:
''Bugün ayrım yapmadan bütün bu acılara birlikte sahip çıkma ihtiyacı vardır. Bunu ABD Başkanı'nın ifade etmesi beklenirdi, bu gerçekleşmemiştir. Ayrıca Türkiye ile Ermenistan arasında karşılıklı iş birliğinin geliştirilmesine çalışıldığı, bu doğrultuda çarpıcı yeni adımların atılmakta olduğu bir sırada ABD Başkanı'nın bu olaylarla ilgili diaspora yorumunu sahiplendiğini ifade eden açıklaması, Türkiye'de haklı olarak bir hayal kırıklığı yaratmıştır. Bu tablo umut ederim, gerçeklerin ortaya çıkarılması konusundaki Türkiye'nin çabalarının bundan sonra zaafa uğramasına yol açmaz, açmamalıdır.''


CHP lideri Baykal, Türkiye'nin 1915'te yaşanan olayların gerçek niteliğinin ortaya çıkması için her türlü katkıyı, iş birliğini sergilemeye hazır olduğunu hep gösterdiğini anlatarak, ''Buna sahip çıkmayı beklerdik. Bu olayların iç yüzünün anlaşılması için Türkiye'nin iyi niyetli katkılarına ABD'nin de önem verdiğini ve desteklediğini duymayı çok arzu ederdik. Maalesef bu doğrultuda bir değerlendirme yapılmamıştır. Soykırım sözcüğü, Ermenice içeriği sahiplenilerek ifade edilmiştir. Bu, Türkiye'de ciddi bir hayal kırıklığı yaratmıştır'' dedi.


Türkiye ile Ermenistan'ın daha sağlıklı bir ilişki düzeni içine girmesi bakımından Türkiye'yi haksız bir soykırım suçlaması baskısı altına almanın, bu baskıyı Türkiye'yi yeni açılımlar yapmak için bir zorlama unsuru gibi değerlendirmenin çok kabul edilebilir gözükmediğini vurgulayan Baykal, şunları söyledi:
''Türkiye artık soykırım konusunda uluslararası tehditlerin ve şantajların hedefi olmaktan bir an önce çıkmalıdır. Bu konudaki söylemlerin Türkiye'yi yönlendirmek için Türk dış politikasına yön vermek için bir baskı unsuru gibi kullanıldığını artık herkesin anlaması lazım. Soykırım konusunda bir aşırı hassasiyet sergileyerek, bunu önlemek için politikamızdan ödünler vererek, birilerini tatmin etmeye çalışarak bir yere ulaşmamızın mümkün olmadığı artık anlaşılmalıdır. O nedenle biz Türkiye olarak bu olayların iç yüzünün ortaya çıkarılması için ortaya attığımız iyi niyetli önerilere sahip çıkmaya devam edeceğiz.


1915'te yaşanan acı olayların kurbanlarına insani saygımızı hiçbir ayrım gözetmeden ortaya koyacağız ve yüz yıla yakın bir süre önce yaşanmış olayların bugünün Türkiye'sini baskı altına almak için, sindirmek için, bu Türkiye'nin dış politikasından tavizler koparmak için haksız bir unsur gibi kullanılmasına, bir tehdit unsuru gibi, bir baskı unsuru gibi kullanılmasına fırsat vermemeliyiz. Artık yeter. Bu soykırım şantajı söyledi söylemedi, bu konuda açıklamasında Ermeni diasporasının yorumunu paylaştı, paylaşmadı tedirginliklerinden Türkiye'yi kurtarmak lazımdır.''


Deniz Baykal, yaşanan olaylarla ilgili Türkiye'nin tavrının çok açık olduğunu ifade ederek, ''Türkiye Cumhuriyeti tarihi şerefle sahiplenmeye hazırdır. Gerçekleri ortaya çıkarmak için her türlü katkıyı yapmaya hazırdır. Bundan sonra da bu konuyu artık gündemimizden kalıcı şekilde çıkarmak lazımdır. Yani 100 sene önce yaşandığı söylenen olaylar dolayısıyla bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin dış politikasını yönlendirmeye kalkmak, bir baskı unsuru gibi kullanmak Türkiye'yi rencide ediyor. Bu işe bir an önce son vermeliyiz'' diye konuştu.


CHP Genel Başkanı Baykal, ''Soykırım sendromunu, tehdidini, şantajını Türk dış politikasının bir konusu olmaktan bir an önce çıkarmalıyız'' diyerek, ''Bu konuda hepimiz ABD Başkanı Obama'nın çok daha dengeli, kucaklayıcı, çok daha geleceğe yönelik umutları arttıran bir yaklaşım sergilemesini beklerdik. Bu konuda bir hayal kırıklığına uğradığımız açıktır'' dedi.


 

Bu haber 1319 kez okundu
Haber Meta Tag deniz baykal, trabzon

Bu Kategoriye Ait Diğer Haberler
AVM Kuralları Belli Oldu!
Canalioğlu Haberleri Yalanladı
Özak Trabzon'un Gururudur
Deniz Baykal Trabzon'dan Geçti
Devir Teslim Günü Belli Oldu
Yomralılar Çileden Çıktı
Adaylar Trabzon'u Konuştu
Volkan Kalsın Tayyib'i İndirin
Faruk Özak'tan Açıklama
Soylu'dan Yerel Seçim Resti
En Çok Okunan Haberler
İşte TS'nin yeni formaları
Fındık Üreticisine Kokorca Uyarısı
Büyük Alpyapı Sorunu
Külliye'nin %40'i Tamamlandı
Trabzon Sokakları Boş Kaldı
Telsizde Azarladı
AVM Kuralları Belli Oldu!
Trabzon'da Hava Yine Yağışlı
Avni Aker Kar
Esnaf Kendi Haline Terkedildi

Gündem
Esnaf Kendi Haline Terkedildi
Telsizde Azarladı
Büyük Alpyapı Sorunu
Hakkari'de Kaza: 4 Şehit
19 Mayıs'ı Kutluyoruz
Bölgesel
Külliye'nin %40'i Tamamlandı
Koronavirüs Vakasına Rastlanmadı
Trabzon Sokakları Boş Kaldı
Trabzon'da Hava Yine Yağışlı
Trabzon Sele Teslim Oldu
Siyaset
AVM Kuralları Belli Oldu!
Canalioğlu Haberleri Yalanladı
Özak Trabzon'un Gururudur
Deniz Baykal Trabzon'dan Geçti
Devir Teslim Günü Belli Oldu
Ekonomi
Fındık Üreticisine Kokorca Uyarısı
Hes'ler Masaya Yatırılacak
Trabzon'da Et Fiyatları Arttı
Şadan Eren Tekrar Seçildi
Gündem Yine Fındık
Spor
Avni Aker Kar
Trabzonspor Saha Değiştirdi
Ömer Trabzonspor'da
Yiğit Düştüğü Yerden Kalkar
Taraftar Hesap Sordu
Sağlık
Sigara Trabzon’da Bırakılacak
Kansere Mucize Reçete
Kalp Krizine Pratik Müdahale
Karadenizli 5 Yıl Fazla Yaşıyor
Öğrencileri Bekleyen Büyük Tehlike
Yaşam
Tapu Krizi Çözüm Arıyor
Kontör Dolandırıcılarına Kanmayın
Yolcu Uçağı Camı Çatladı
Hava Sıcaklıkları Artacak
Kar Mağduru 4 Kişi Kurtarıldı
Bilim ve Teknoloji
Deliklitaş Sular Altında
Windows 7'ye Koruma
Bilgisayarlar Tehdit Altında!
Bunu Duyan Sigara İçmez
İlk Türk Helikopteri Geliyor
Kültür ve Sanat
Kolbastı Star'da Final Heyecanı
İzmir'de Trabzon Rüzgarı
Kolbastı Sınırları Aştı
Yeşim Ustaoğlu Trabzon’da
Antep'te Bir Trabzonlu Gururu
Magazin
Mustafa Sandal Trabzon`a Geliyor
Toroğlu Tacizcileri Püskürttü
A.R.O.G İçin Muazzam Para
Yağmur, Gofret'e yeni yer buldu
Müzik dünyasında hırsızlık şoku
Medya
Ergenekon Savcısı Samsun'a
Doğan Holging'ten Son Açıklama
Yerli Lost Geliyor
Trabzon'da Tarih Yazan Gazeteler
İşte Hamdi Bey'in Uyanıklığı
Dünya
Dubai'nin Alternatifi Trabzon
İsrail Saldırısı Devam Ediyor
Kabe'nin İçi Görüntülendi
Karadeniz`de Hamsi Bolluğu
Ruslar Karadeniz'i bombaladı
Trabzon Rehberi
Genel Bilgiler:
Tarihçe:
Tarihi Yapıtlar:
Trabzon Yaylaları:
Turizm Rehberi:
Trabzon Özlemi:

trabzon.org
Copyright © 1998
Tüm hakları saklıdır.
mail@trabzon.org

Rating , 10 out of 10 based on 985 ratings