xxxx
Üye Paneli:

Sigara Trabzon’da Bırakılacak
Briç oyunundan sigara bıraktırmaya yönelişin öyküsü...Tam da ramazan ayı  yaklaşırken, sigara içmekten vazgeçirici bir unsur olması itibariyle hem konuya ilgi duyacak büyük bir kitlenin  dikkatini çekelim hem de konunun birdenbire şehrimiz gündemine oturuşunun ilginç öyküsünü sunalım istedik.
15/08/2009 - 01:01

Bitmeyen derdimiz sigara tiryakiliği; sabah kalkıp bugün içmeyeyim diye düşündüğümüzde birde bakmışız ki o gün her zamankinden daha fazla içmişiz. Bırakacağım dediğimiz an elimizde sigara tütüyor olsa bile derhal mahzunlaştığımız, gece rüyalarımıza giren sevgili nefretimiz.  Yasaklar içmeyenleri koruyor, tamam saygımız sonsuz ama biz garip mahkumlar; evimizin balkonunun iki tarafı duvar ise orda bile içemiyoruz çünkü yasak kapsamında.

Haber61 bu kez geniş bir kesimin sıkıntısıyla ilgili çözüm olabilecek bir konuyu araştırıyor.  Terazi metodu ile sigara içmekten kurtulmanın uygulamasını Türkiye'de ilk kez kendi şehrinde başlatan Ayhan Öktem ile görüşüyoruz.


-4 saatte insanların sigara tiryakiliğinden kalıcı olarak kurtulabildiğini iddia etmektesiniz ve bununla ilgili uygulamayı genel müdürlüğünü yaptığınız işyerinizde sürdürüyorsunuz.  Bırakılması çok zor olduğuna inanılan sigara içme eyleminden nasıl olurda 4 saat gibi kısa bir sürede vazgeçilebilir?

Yalnızca iddia değil aynı zamanda taahhüt ediyoruz ki, şayet sigara içmekten kurtulmak istiyorsanız, bizimle geçireceğiniz 4 saatin sonunda ömrünüzün geri kalanını sigara içmek istemeyen biri olarak yaşarsınız. Asla gerginlik hissetmez, sigara içme özlemi duymazsınız. Eğer bu durum gerçekleşmezse paranızın tamamını geri alırsınız. Burada esas olan, insanın sigara tiryakiliğinden kurtulmayı gerçekten istiyor olmasıdır, herkes istiyorum diyebilir ama bazıları farkında olmadan bunu sanki sevgililerine naz yapıyormuş gibi söylerler ve aslında istemezler sigarayı bırakmayı.

HEDEFİMİZ SİGARAYI BIRAKAMAYANLAR

Bizim hedef kitlemiz, sigara içmekten dolayı muzdarip olan ve kurtulmak istemesine rağmen bırakamayan, bırakmayı denediği zaman ise gerginlik, stres, yoksunluk hissi veya boşluk hisseden ve bu boşluğu bazen aşırı yemek yemeyle doldurmaya çalışan ve dolayısıyla bir sorundan kurtulayım derken başka bir sıkıntılı duruma düşen insanlardır.

-Peki bu yöntemin bir ismi var mıdır nerelerde uygulanır?

Biliyorsunuz ki, bizde geçen ay uygulamaya konulan kapalı yerlerin tümünde sigara içme yasağı, yıllardır ABD ve AB ülkelerinde uygulanmaktadır. Bu ülkelerde konulan yasaklarla sigara içmeyen insanlar korunurlarken, sigara tiryakisi insanlarında kurtulmaları için etkili yöntemler sunan sigara bıraktırma kuruluşları desteklenmektedir.

TÜRKİYE'DE BİR TEK TRABZON'DA

Bizim uyguladığımız metot ''TERAZİ'' yöntemi olarak bilinmekte. Amerika, Kanada ve Yeni Zelanda'da uygulanmaktadır.

-Yöntemin esası neye dayanmaktadır, bildiğimiz kadarıyla herhangi bir araç, makine, bant, daha doğrusu hiçbir materyal kullanılmamakta. Öyle değil mi?

Doğru, aynen söylediğiniz gibi hiçbir madde ve malzeme ile uygulama yoktur. Yaptığımız şey; sigara içmenize neden olan düşüncenizi masaya yatırıp ayrıntılı biçimde analiz etmektir ki, çoğu insan neden sigara içtiğinin gerçek nedenini bilmez. Bu gerçek neden içinde çeşitli tuzaklar ve yalan olmasına rağmen çok etkili olan telkinler mevcuttur. Bilirsiniz, telkinler insan hayatını dramatik biçimde etkileme gücüne sahiptir. Örneğin yüzme bilmek tüm canlıların doğuştan sahip olduğu genetik bir kabiliyeti olmasına rağmen insanlar sırf '' yüzme bilmezsen boğulursun'' sözünü duydukları için sonradan tekrar yüzme öğrenme pratiğini yapmamışlarsa; boylarından bir karış yüksek bir suya girdiklerinde boğulup ölebilirler. Bu kadar trajik etkiye sahiptir telkinler. 

SİGARAYI İÇEN ZATEN ZARARINI BİLİR, BAHSE GEREK YOK

Biz önce gerçeği gün ışığına çıkarıyoruz ve sonra bu gerçekleri özel hazırlanmış müzikler eşliğinde insanların kalıcı hafızalarına iyice yerleştiriyoruz. Böylelikle sigara içme eylemi insanlara çok saçma bir şey olarak geliyor ki; gerçekten de sigara içmek çok saçma bir eylemdir. Dört saat sonunda tamamlanan işlem, kalıcı değişim sağlamaktadır ve bu durum, insanların özlemlerini bastırmak suretiyle sigara içmemeye çalışmalarından çok derin ölçekte farklıdır.  Sigaranın zararlarından bahsetmemize ise kesinlikle gerek kalmıyor.

-Peki sizin altyapınız nedir, anlaşılan insanların sigara içmelerine neden olan düşüncelerini değiştirme temelinde bir bilgilendirme çalışması yapıyorsunuz. Siz psikolog musunuz yoksa eğitimci misiniz? Nasıl girdiniz bu alana?

ÖMRÜNÜZ İÇİN 4 SAAT FEDA EDİN

Tüketiciler her zamanki gibi mal ve hizmet alırlarken dikkatle içeriği inceleyecek ve garantiye bakacaktır. Bizim verdiğimiz garanti kapsamı itibariyle insanlar ya hayatlarındaki çok önemli bir sıkıntıdan kalıcı olarak kurtulup birde maddi olarak kazanç elde etmeye başlarlar veya en fazla 4 saatlerini ziyan etmiş olurlar. Sonuçta tüketici için önemli olan sunulan hizmet ve garantidir.

-Amerika'da bu konuyla ilgili merkezleri olan ve sizi teşvik eden arkadaşınızdan bahsettiniz, Türk mü o arkadaşınız?


 "...Şu anda bu uygulamamız gerçekten dünya çapında kalitede. Çünkü bu kadar esasen kısa bir sürede, 4 saatte, böylesine köklü bir sorunu tam kökünden çözüme kavuşturma söz konusudur. ..."
 

BRİÇ OYUNUNDAN SİGARA BIRAKMAYA

Hayır, internette online oyun alanında tanıştığım, benim gibi briç oyunu meraklısı Amerikalı bir arkadaşım.  Sonradan yüz yüze görüştüğüm bir arkadaşım.  Önce beni sigara içmekten kurtardı sonra hiçbir ücret istemeden kendi yöntemlerini sunmam için gerekli bilgileri, çok özel hazırlanmış müzikleri vs gönderdi bana ve bunu mutlaka profesyonel olarak yapmam için çok gayret etti. Bu arada Yeni Zelanda'da psikoterapist olan bir başka arkadaşımda bu konuda bazı katkılarda bulundu ve sistem daha mükemmel bir hale geldi. O iki arkadaşımı birbirleriyle ben tanıştırmıştım ve konuyu tartışmaya açmıştım dolayısıyla sistemin gelişmesinde benim de katkım oldu desem doğrudur.  Şu anda bu uygulamamız gerçekten dünya çapında kalitede. Çünkü bu kadar esasen kısa bir sürede, 4 saatte, böylesine köklü bir sorunu tam kökünden çözüme kavuşturma söz konusudur. Gerçek bir değişim söz konusudur.

-Ne yalan söyleyeyim, doğrusunu isterseniz buraya gelirken bazı tereddütlerim vardı fakat verdiğiniz bilgiler gerçekten içimde ümit ışığı yaktı, en yakın arkadaşım çılgın bir sigara tiryakisi en kısa zamanda kolundan tutup size getireceğim. Bizce bu adrese herkes en azından uğramalı. Sigara ile savaşmak  insanlık görevi oldu, o yüzden irtibat bilgilerinizi tekrarlamak istiyorum. Gazipaşa cad. Kudunoğlu Apt 18/3 Trabzon tel: 0462 3231030

“Çok teşekkür ederim. İçtenlikle söyleyebilirim ki, beni azami mutlu eden şey; insanların sevinç içerisinde ve müthiş coşku dolu sesleriyle ''Artık sigarayı hayatımdan çıkardım, bundan kesinlikle eminim''  demek için beni aramaları oluyor”

Bu haber 1198 kez okundu
Haber Meta Tag sigara, sağlığa, zararlıdır

Bu Kategoriye Ait Diğer Haberler
Sigara Trabzon’da Bırakılacak
Kansere Mucize Reçete
Kalp Krizine Pratik Müdahale
Karadenizli 5 Yıl Fazla Yaşıyor
Öğrencileri Bekleyen Büyük Tehlike
Şeker Düşüren Bitki
Su Ürünleri Ömür Uzatıyor
Erken Teşhis İçin Süper İcat
İftarda Pide Peki Sahur da?
Su mu Faydalı Yoksa Çay mı?
En Çok Okunan Haberler
İşte TS'nin yeni formaları
Fındık Üreticisine Kokorca Uyarısı
Büyük Alpyapı Sorunu
Külliye'nin %40'i Tamamlandı
Trabzon Sokakları Boş Kaldı
Telsizde Azarladı
AVM Kuralları Belli Oldu!
Trabzon'da Hava Yine Yağışlı
Avni Aker Kar
Esnaf Kendi Haline Terkedildi

Gündem
Esnaf Kendi Haline Terkedildi
Telsizde Azarladı
Büyük Alpyapı Sorunu
Hakkari'de Kaza: 4 Şehit
19 Mayıs'ı Kutluyoruz
Bölgesel
Külliye'nin %40'i Tamamlandı
Koronavirüs Vakasına Rastlanmadı
Trabzon Sokakları Boş Kaldı
Trabzon'da Hava Yine Yağışlı
Trabzon Sele Teslim Oldu
Siyaset
AVM Kuralları Belli Oldu!
Canalioğlu Haberleri Yalanladı
Özak Trabzon'un Gururudur
Deniz Baykal Trabzon'dan Geçti
Devir Teslim Günü Belli Oldu
Ekonomi
Fındık Üreticisine Kokorca Uyarısı
Hes'ler Masaya Yatırılacak
Trabzon'da Et Fiyatları Arttı
Şadan Eren Tekrar Seçildi
Gündem Yine Fındık
Spor
Avni Aker Kar
Trabzonspor Saha Değiştirdi
Ömer Trabzonspor'da
Yiğit Düştüğü Yerden Kalkar
Taraftar Hesap Sordu
Sağlık
Sigara Trabzon’da Bırakılacak
Kansere Mucize Reçete
Kalp Krizine Pratik Müdahale
Karadenizli 5 Yıl Fazla Yaşıyor
Öğrencileri Bekleyen Büyük Tehlike
Yaşam
Tapu Krizi Çözüm Arıyor
Kontör Dolandırıcılarına Kanmayın
Yolcu Uçağı Camı Çatladı
Hava Sıcaklıkları Artacak
Kar Mağduru 4 Kişi Kurtarıldı
Bilim ve Teknoloji
Deliklitaş Sular Altında
Windows 7'ye Koruma
Bilgisayarlar Tehdit Altında!
Bunu Duyan Sigara İçmez
İlk Türk Helikopteri Geliyor
Kültür ve Sanat
Kolbastı Star'da Final Heyecanı
İzmir'de Trabzon Rüzgarı
Kolbastı Sınırları Aştı
Yeşim Ustaoğlu Trabzon’da
Antep'te Bir Trabzonlu Gururu
Magazin
Mustafa Sandal Trabzon`a Geliyor
Toroğlu Tacizcileri Püskürttü
A.R.O.G İçin Muazzam Para
Yağmur, Gofret'e yeni yer buldu
Müzik dünyasında hırsızlık şoku
Medya
Ergenekon Savcısı Samsun'a
Doğan Holging'ten Son Açıklama
Yerli Lost Geliyor
Trabzon'da Tarih Yazan Gazeteler
İşte Hamdi Bey'in Uyanıklığı
Dünya
Dubai'nin Alternatifi Trabzon
İsrail Saldırısı Devam Ediyor
Kabe'nin İçi Görüntülendi
Karadeniz`de Hamsi Bolluğu
Ruslar Karadeniz'i bombaladı
Trabzon Rehberi
Genel Bilgiler:
Tarihçe:
Tarihi Yapıtlar:
Trabzon Yaylaları:
Turizm Rehberi:
Trabzon Özlemi:

trabzon.org
Copyright © 1998
Tüm hakları saklıdır.
mail@trabzon.org

Rating , 10 out of 10 based on 985 ratings